Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

Сообщение
Автор
Аватара пользователя
Зозный
Модератор
Сообщения: 2653
Зарегистрирован: Вт янв 19, 2010 11:22 pm
Откуда: Киров
Благодарил (а): 108 раз
Поблагодарили: 120 раз

Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#1 Непрочитанное сообщение Зозный »

Кроме прочего, изучение материалов о том "как у них", может дать полезный материал о том как было у нас)
В частности речь пойдёт о поставках советских комплектующих для оборудования устройств СЦБ в Чехословацкую республику.
Дело было в начале 50-х. После чего по советским образцам наладили своё производство. А вот что из образцов удалось найти в интернете:

Двузначный светофор на шкафу. Вокзал Praha Smichov:
Svetofor1.JPG
Ссылка


Наибольший интерес из снимков размещённых по ссылке выше представляет ИМХО крышка светофорного шкафа производства 1952 года:
Svetofor4.jpg
Раз уж речь о светофорных шкафах, то ещё один шкаф мне удалось найти вот здесь:
На сей раз трёхзначный светофор, шкаф 1952 года выпуска:
DSCF0186.JPG
DSCF0187.JPG
DSCF0188.JPG
DSCF0189.JPG
DSCF0190.JPG
Не менее интересна задняя крышка трёхзначной головки 1952 года (фото трёхзначной крышки 1952 года встречаю впервые). Ссылка там же.
DSCF0192.JPG
DSCF0197.JPG
Светофорная головка 1952 года:
1021187.jpg
Ссылка


Светофорная головка 1953 года:
1953.jpg
Ссылка


Ну и самый стакан 1953 года из той же дискуссии:
915823.jpg
Ссылка


А теперь я это собственно вот к чему: есть в интернете просто великолепное описание истории сигналов CSD, просто энциклопедия какая-то, одна глава которой посвящена советским типам светофоров и тому как они легли в основу будущих самостоятельных конструкций.
Так вот среди прочего карликовые светофоры имели уклон головки 5 градусов вверх от оси пути, как американские прототипы советских карликов, и как наши "довоенные". Получается что в 1952м в качестве "образца" в Чехословацкую республику попали именно такие светофоры, и есть шанс найти фото наших карликов с отклонением светового потока от оси пути. Может вы будете удачливее меня коллеги. Мне пока не удалось.
08.jpg
Ссылка на статью


P.S. Рекомендую ознакомиться и с другими главами этой своеобразной энциклопедии. Сигналы применяемые "у них" очень разноообразны.

Аватара пользователя
Зозный
Модератор
Сообщения: 2653
Зарегистрирован: Вт янв 19, 2010 11:22 pm
Откуда: Киров
Благодарил (а): 108 раз
Поблагодарили: 120 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#3 Непрочитанное сообщение Зозный »

Мне не попадалась. Не думаю, что найдётся

Аватара пользователя
Зозный
Модератор
Сообщения: 2653
Зарегистрирован: Вт янв 19, 2010 11:22 pm
Откуда: Киров
Благодарил (а): 108 раз
Поблагодарили: 120 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#4 Непрочитанное сообщение Зозный »

navestidlo_sssr_vykres3.gif
navestidlo_sssr_vykres2.gif
navestidlo_sssr_vykres4.gif
navestidlo_sssr_vykres5.gif
[статья Světelná návěstidla vzoru SSSR]
Jako jednotný vzor světelných návěstidel byla na počátku 50. let přijata návěstidla dodaná spolu se staničními RZZ ze Sovětského svazu, označovaná někdy jako "vzor SSSR". Původní návěstidla starších vzorů (ESP, Integra aj.) však v některých lokalitách dožívala ještě v 90. letech minulého století.

Šlo o světelná návěstidla složená ze dvou typů návěstních štítů – z dvousvětlových a z třísvětlových. Podle potřeby je bylo možné doplnit indikátory apod. Později byla zavedena světelná přivolávací návěst, která představovala doplnění samostatného bílého světla pod návěstní štíty.

Na návěstidlech byl přístup ke světlům společný pro každý návěstní štít (tj. společný pro dvě nebo tři světla). Skříň pro transformátory byla robustní, lité konstrukce, na kterou se připevňoval stožár. Byl na ní nápis „SVETOFOR“ v azbuce a rok výroby. Podobné nápisy byly uváděny také na dvířkách ke světlům. Tato návěstidla se do Československa dostala zřejmě jako součást prvních reléových SZZ a automatických bloků dovezených ze Sovětského svazu (roky 1952 až 1953).

Téměř identický typ návěstidla vzoru SSSR začal podle sovětské dokumentace vyrábět závod ESP (Elektrosignál Praha). Nápisy v azbuce byly následně nahrazeny logem ESP, rok výroby na transformátorové skříni a víku vlastního svítidla byl uváděn i nadále.

Trubkový stožár o průměru 133 mm se vyráběl obyčejně v délce 5000 až 9300 mm. Nahoře byl zakrytý stříškou. Stožár byl připevněn k betonovému základu pomocí podstavce a objímky.
Na stožár se připevňoval jeden nebo dva návěstní štíty, případně indikátory nebo samostatná přivolávací světla (po roce 1960 též rychlostní světelné pruhy). Návěstní štít se skládal z matné černé desky, která byla připevněna na litou světelnou skříň pro jedno, dvě nebo tři světla opatřená stínidly. Stínidlo návěstní optiky mělo délku 750 mm. Dvousvětlovou a třísvětlovou skříň i se stínidly technici připevňovali dvěma konzolami na stožár pomocí třmenů. Tím bylo možno nastavovat horizontální i vertikální výchylku celé světelné skříně. Na stožár se navíc umisťoval štítek s označením návěstidla. Přívod elektrického proudu byl řešen vedením kabelu z kabelového závěru u paty návěstidla do transformátoru 220 V/12 V a z něj vnitřkem stožáru a pancéřovou hadicí do svítidel.
Přístup ke světlům byl umožněn po žebříku širokém 270 mm z pásoviny orientovaného obvykle příčně ke kolejím v šikmé poloze (délka obyčejně 4520 a 6320 mm). Tam, kde to průjezdný profil neumožňoval, byl žebřík umístěn rovnoběžně s kolejí a svisle nahoru (bez sklonu). V některých případech byla na konci žebříku při návěstním štítu umístěna malá plošina.
Nátěr návěstidla odpovídal platným předpisům a druhu návěstidla. Transformátorová skříň byla černá se žlutým lemováním hran. Stožár byl směrem k straně návěstění natřen podle druhu návěstidla – červeno-bíle (vjezdová, odjezdová, cestová, krycí, vložená a oddílová návěstidla), modro-bíle (seřaďovací a spádovištní návěstidla) nebo černo-bíle (předvěsti). Bílá barva byla použita pro návěstidla automatického bloku. Proti směru jízdy vlaku byl stožár, stejně jako návěstní štít, držáky, pancéřové hadice kabelů a žebřík natřeny šedou barvou. Návěstní štít směrem návěstění a stínidla byly černé. Žebřík byl podle normy natíraný ve spodní části i žluto-černou barvou (výstražné pruhy). Štítek označení byl v barvě červené, modré, černé nebo bílé podle druhu návěstidla, písmo potom bylo bílé, resp. černé v případě bílého podkladu (návěstidla automatického bloku).Návěstidla používala namísto dříve používaných asférických čoček stupňovité (Fresnelovy) čočky. Konstrukce optiky využívala hned dvě stupňovité čočky, vnitřní byla barevná o průměru 139 mm, vnější bezbarvá o průměru 212 mm. Viditelnost světla v místě těsně před návěstidlem zabezpečovalo vložené rozptylné sklo. Žárovky 12 V/15 W, případně 25 W, měly jednotnou výšku 100 mm, průměr baňky 50 mm. Umisťovaly se do litých pouzder pro tři, dvě nebo jedno světlo.
Šestisvětlová návěstidla s návěstními štíty se třemi, dvěma a jedním světlem jsou dnes již velmi vzácná (vjezdová návěstidla stanice Praha-Smíchov již byla vyměněna za typ AŽD70, osobně vím pouze o vjezdovém návěstidle do Bakova nad Jizerou od Mladé Boleslavi).

Novinkou byla trpasličí návěstidla vzniklá vynecháním návěstního štítu a připevněním svítilen přímo k betonovému základu. Podle předpisu mohla být použita tam, kde průjezdný profil neumožňoval postavení normálního vysokého návěstidla. Nesměla být použita jako návěstidla vjezdová a jejich předvěsti a jako cestová a odjezdová návěstidla u hlavní koleje. Nejčastěji byla (a jsou) umisťována jako návěstidla seřaďovací.

Vnější rozptylová čočka svítilen trpasličích návěstidel měla menší průměr – jen 160 mm, optická osa byla vychýlena vůči horizontu o 5 stupňů nahoru. Transformátory byly umístěny přímo do světelné skříně. V případě potřeby více než třísvětelného návěstidla byly použity dvě světelné skříně umístěné vedle sebe na společném základě. U čtyřsvětlového odjezdového návěstidla se umístila vpravo svítilna s bílým světlem.

V průběhu 50. a 60. let docházelo také k náhradě některých mechanických předvěstí světelnými, zvláště v těch případech, kdy byly drátovými táhly ovládány na velkou vzdálenost. Závislost světelné předvěsti na mechanickém hlavním návěstidle byla obvykle realizována opět pomocí rtuťového kontaktu na rameni návěstidla (např. vjezdové návěstidlo v Nižboru u Berouna). V případě předvěsti dvouramenného mechanického návěstidla mohlo být použito třísvětlového uspořádání (se zaslepenou prostřední svítilnou).

Ссылка

Аватара пользователя
Зозный
Модератор
Сообщения: 2653
Зарегистрирован: Вт янв 19, 2010 11:22 pm
Откуда: Киров
Благодарил (а): 108 раз
Поблагодарили: 120 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#5 Непрочитанное сообщение Зозный »

Светофорный шкаф 7050-00 и рабочие внутренности
phoca_thumb_l_04.jpg
phoca_thumb_l_06.JPG
Ссылка
Hlavní světelné stožárové návěstidlo vzor SSSR

První světelná návěstidla na území současné České republiky zkoušely tehdejší ČSD již od roku 1926 ve výhybně Vítkov. Jednalo se o výrobky německé firmy AEG. V následujících letech pak došlo k vývoji vlastní československé konstrukce světelného návěstidla, která byla postupně zdokonalována. Na železnicích však nadále jednoznačně dominovala návěstidla mechanická. Zásadní zlom v historii světelných návěstidel tak přinesla až mezivládní smlouva o dodávce zabezpečovacích zařízení, uzavřená na podzim 1950 mezi ČSR a SSSR. Na jejím základě měla být na našich železnicích nasazena zabezpečovací zařízení sovětského typu. Tato technika však byla upravenými licenčními výrobky americké firmy Westinghouse, která se ve třicátých letech podílela na modernizaci železnic v SSSR. K aktivaci prvních staničních, traťových i přejezdových zabezpečovacích zařízení sovětského typu došlo 16. prosince 1953 ve stanicích Velim, Pečky a v přilehlých mezistaničních úsecích. Následovalo jejich rozšiřování po síti tehdejších ČSD. Jednotlivé součásti byly zpočátku dováženy ze SSSR, ovšem již od roku 1954 zahájil tehdejší národní podnik Elektrosignal Praha (ESP) jejich licenční výrobu. Robustní sovětská návěstidla, která přineslo zavádění nových systémů, nebyla však jen doménou modernizovaných stanic. Postupně jimi byla nahrazována nejen mechanická, ale i starší světelná návěstidla ve stanicích s dosud používaným zabezpečovacím zařízením. Cílem CHŽK je samozřejmě získání vybraných typů návěstidel vzor SSSR do námi připravované muzejní expozice. V roce 2013 jsme proto využili možnost získání hlavního stožárového návěstidla ze stanice Praha-Smíchov, kde prováděla SŽDC náhradu původních návěstidel novějším typem AŽD-71. Díky nevšední ochotě zaměstnanců Správy sdělovací a zabezpečovací techniky Praha-západ jsme odkoupili nejen odjezdové návěstidlo S2 pro naše muzeum, ale i sousední S6 se sníženou výškou stožáru pro naše kolegy ze spolku Kroměřížská dráha (KMD). Obě návěstidla, která vyrobil moskevský podnik Svetofor v roce 1952, jsme převzali 19. září 2013. Během demontáže jsme zjistili, že většina jejich části byla před kompletací pozinkována, díky čemuž jsou skvěle zachovalá a téměř bez koroze. Návěstidlo S6 jsme 8. listopadu 2013 předali zástupcům KMD. Na naše S2 se nám v roce 2014 podařilo ze stanice Bakov nad Jizerou získat samostatnou svítilnu přivolávací návěsti. Jejím dosazením a několika dalšími úpravami plánujeme změnit návěstidlo na vjezdové, aby lépe zapadlo do konceptu budoucí expozice.

Аватара пользователя
Timas
Сообщения: 70
Зарегистрирован: Вт май 01, 2018 5:59 am
Благодарил (а): 21 раз
Поблагодарили: 8 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#6 Непрочитанное сообщение Timas »

Аппарат управления на станции Прага-Смихов. Собственно типовой проект устройств, по которому выполнена станция, пока не нашёл.
7ssYZm7SO3A.jpg
EZnKoK4kgI4.jpg
jAgqWiqV58g.jpg
8R2OE6CLwWA.jpg
Фото из личной коллекции.
Discord: timasadamaitis

Аватара пользователя
Timas
Сообщения: 70
Зарегистрирован: Вт май 01, 2018 5:59 am
Благодарил (а): 21 раз
Поблагодарили: 8 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#7 Непрочитанное сообщение Timas »

АртурГазизов1 писал(а):
Пт июн 24, 2016 10:06 pm
Есть ли чешская ИСИ на русском?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pPkSa_bUQhI[/youtube]

Есть вот такая на чешском.
Discord: timasadamaitis

Аватара пользователя
Зозный
Модератор
Сообщения: 2653
Зарегистрирован: Вт янв 19, 2010 11:22 pm
Откуда: Киров
Благодарил (а): 108 раз
Поблагодарили: 120 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#8 Непрочитанное сообщение Зозный »

Статья о переездной сигнализации Přejezdové zabezpečovací zařízení vzor SSSR
phoca_thumb_l_001.jpg
phoca_thumb_l_015.jpg

Аватара пользователя
Дзян-Дземинь
Сообщения: 41
Зарегистрирован: Ср апр 16, 2008 6:33 pm
Откуда: СПб
Благодарил (а): 4 раза
Поблагодарили: 7 раз

Re: Советские светофоры на Чехословацких железных дорогах

#9 Непрочитанное сообщение Дзян-Дземинь »

Низ "наш", а верх уже чешский. ст. Прага-Смихов.
Вложения
DSC_0064jwm.jpg

Ответить

Вернуться в «Сигнализация»